piątek: 22.09.2023 imieniny: Maury, Milany, Tomasza   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
Najchwalebniejszą profesją na świecie jest zawód nauczyciela. Szkoda tylko, że tak mało ich mamy w szkołach.

Andrzej Majewski




O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki









Po godzinach    Artykuły Artykuły
Puzzle pod choinkę

Zabawa w puzzle to nauka logicznego myślenia. Czy tylko ? Jest to również element podświadomej tresury. Dostosowywania wykrojonej rzeczywistości do obowiązującego projektu zabawy – obrazka. Wygrywa ten, kto szybciej złoży z poszczególnych fragmentów wycinanki zaproponowany obrazek. O roli tej zabawy w kształtowaniu indywidualnych postaw młodego człowieka warto się zastanowić się z perspektywy kreatywnego obszaru aktywności społecznej jakim jest kultura.
Pyrrusowe zwycięstwo odnosi niestety nie ten, kto ma rację, ale ten, kto ma więcej do powiedzenia i stoi bliżej mównicy.
Ekonomiści i biurokraci pokazali, że nie rozumieją specyfiki dziedziny, którą chcieliby zarządzać, nie mają języka, którym potrafiliby w sensowny sposób o niej mówić, a większość praktyków kultury mających rozeznanie nie tylko w jej treści, ale również w sposobie jej społecznego i instytucjonalnego funkcjonowania, puka się w głowę, słysząc recepty na "uzdrowienie" sytuacji. Powszechnie odczuwalna jest również ironia całego przedsięwzięcia: w momencie, gdy neoliberalizm wpadł w poważne tarapaty na terytorium, które powinno być jego niepodzielną domeną - czyli na rynkach finansowych - jego luminarze rozpoczynają krucjatę na terenie, o którym nie mają pojęcia, mówiąc nam, że wiedzą lepiej niż my, co trzeba z nami i dla nas zrobić; podobnie przez wiele dekad próbowali dyktować warunki gry państwom peryferyjnym post-sowieckiej Europy i globalnego Południa. 1)
Obecnie w naszej lokalnej perspektywie jeszcze nie ocknęliśmy się z zachwytów nad nowym systemem ekonomicznym pozwalającym na sukcesy ludzi nie posiadających hamulców moralnych w imię liberalnych zasad wolnego rynku. Przeciętny człowiek wpędzony w mechanizm powszechnego wyzysku nie ma czasu i okazji na refleksję nad samym sobą. Ciągle popędzani przez kreatorów nowego systemu tym bardziej nieświadomie, coraz częściej zapomina o refleksji nad kulturą. Jakżesz można poszukiwać wzorów kulturowych skoro obowiązujące kanony współczesnej kultury serwują nam gotowe dania popularnej rozrywki osadzone w mechanizmie rynkowym menadżerów kultury. Zadowoleni z gotowych wzorców, rozleniwieni powszechną dostępnością serwowanych powszechnie w środkach masowej kultury z własnego wyboru stajemy się niewolnikami tej bryji kulturalnej. Będąc świadomym mechanizmów i zasad funkcjonowania kultury nie możemy zapominać o podstawowym warunku indywidualnego wyboru i świadomego uczestnictwa w dialogu prowadzonym przez twórcę z odbiorcą narzędziami zawartymi w prezentowanym dziele sztuki. Oczywiście zarówno postmodernizm jak i rynkowe zasady funkcjonowania sfery kultury w coraz większym stopniu ograniczają naszą wolność twórczą zależną od wszechogarniającej niewoli ekonomicznej. Przecież bez chwili zastanowienia godzimy się na wszechobecne reklamy, płaskie przekazy telewizyjnych super – nowel, czy ogłupiające filmy akcji. Nie wspomnę tutaj szum tworzonych ofert muzycznych. Kultura dla mas obowiązująca w poprzednim systemie została zastąpiona kulturą masową. Cóż się zmieniło? Chyba nic. Gdyż założenia ideowe poprzedniego systemu realizowane wykorzystując obszary kultury, zostały zastąpione ideologią pieniądza i wszechobecną intelektualną niemocą. Trudno nie dostrzec innych propozycji życia społecznego bezkrytycznie kreowanych, wykorzystujących okresową koniunkturę polityczną. Uprzedmiotowienie współczesnej kultury jest dla nas już faktem. Koniecznością w tej sytuacji jest dokonywanie indywidualnych i świadomych wyborów. Do tego jednak potrzebna jest otwarta, powszechna edukacja kulturalna, której współcześnie brakuje na każdym szczeblu życia społecznego w Polsce. I zapewniam, że nikt z obecnych celebrytów klasy politycznej na każdym szczeblu zarządzania państwem nie będzie skłonny do jakichkolwiek zmian. Oni w tym systemie zaistnieli i nie będą go niszczyć w imię naszych marzeń. To co twórcze musi być stworzone przez społeczeństwo. I to społeczeństwo obywatelskie, o którego konieczności istnienia już chyba zapomnieliśmy.
1) - Z obrad 6 Kongresu Kultury Polskiej
( Włodzimierz Zwierzyna )




Włodzimierz Zwierzyna


<<  <  122/144  >  >>

  ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 21:13:57 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"