piątek: 22.09.2023 imieniny: Maury, Milany, Tomasza   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
Najchwalebniejszą profesją na świecie jest zawód nauczyciela. Szkoda tylko, że tak mało ich mamy w szkołach.

Andrzej Majewski




O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki









Po godzinach    Artykuły Artykuły
Na gorąco ???
18. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Żywcu

  Zjawisko, którego świadkami staliśmy się w dniu 18. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żywcu daje wielu młodym osobom wiele do myślenia. Nie chciałbym dyskutować nad faktami. Jednak warto zastanowić się dlaczego stan taki ma miejsce i co jest tego przyczyną. Podstawowym sprawcą tej sytuacji jest nasz wspólny sposób myślenia, nasza mentalność.
Owładnięci powszechnym zarabianiem zapominamy o drugiej stronie życia społecznego. Z jednej strony w Żywcu mieszka ponad 20 milionerów, z drugiej przytaczany powód niepowodzenia kolejnych edycji WOŚP -  niskie przychody. Chciałoby się zapytać, gdzie podziali się ci politycy, którzy przed kilku laty uczestniczyli w telewizyjnym show pod nazwą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na żywieckim Rynku? Przecież tam w trakcie kolejnych łączeń padały deklaracje powszechnej otwartości na potrzeby społeczne. Nic tylko typowa hipokryzja. Zorganizowany polityczny piknik z towarzyszeniem telewizyjnych kamer z hasłem orkiestry w tle był kolejnym przykładem zasad moralnych obowiązujących dość powszechnie wśród dużej grupy mieszkańców miasta. Dość znamiennym zjawiskiem jest zachowanie młodzieży, wyszkolonej na bezwolną grupę wpisaną w utylitaryzm miejscowych „celebrytów”.
    Pamiętam w pierwszych edycjach WOŚP w Żywcu inicjatywę organizowania przyjęły dwie mieszkanki Jeleśni – kuzynki Jagoda i Aśka W. Nie potrzebowały żadnego aparatu administracyjnego czy specjalnych promocji. Odbyły się koncerty w MDK – kolędy, Papierniku – grupy rockowe, Śrubce – grupy poezji śpiewanej. W tym czasie akcję wspierało lokalne – wtedy funkcjonujące radio VIS. Był to czas, w którym sprawujący władzę nie zdołali spostrzec się, że uczestnicząc w tym przedsięwzięciu, można zdobywać popularność. Później z większą lub mniejszą intensywnością aktywność miejscowych polityków zauważalna była w kolejnych edycjach. I tak było do przedostatniej edycji „orkiestry” w Żywcu. Ostatnio jakby nożem uciął. Zainteresowanie miejscowych biznesmenów i polityków jakby osłabło. Próżno doszukiwać się oficjalnej przyczyny, której możemy jedynie się domyślać. Oficjalnie – po prostu odniechciało się.
    Sami  mieszkańcy Żywca, pozbawieni w wielu obszarach, profesjonalnej opieki medycznej jakby też ulegają temu zjawisku zaniechania. Nie można dziwić się postawom wynikających z liberalnych wzorców funkcjonowania osobom, które są posiadaczami dużych zasobów finansowych. Oni się wyleczą, jak wszystko w myśl liberalnych zasad rynku – kupią usługi medyczne. Dziwnym wydaje się natomiast zachowanie wielu osób bez wystarczających zasobów finansowych o wielkości umozliwiającej zakupienie usług medycznych. W naszym wspólnym mysleniu powinno obowiązywać zachowanie „solidaryzmu społecznego”. Cóż pozostało z zaprzeszłych deklaracji politycznych? Ano nic. Kto mógł – wzbogacił się i zamilkł. Reszta z obaw utraty pracy milczy. A ci, którzy mogliby prezentować postawy solidarności społecznej, uważają, że nie warto się narażać, gdyż nie wiadomo, kto nam jeszcze będzie potrzebny?
    W tej sytuacji pozostaje mi jedynie życzenie. Obyśmy zdrowi byli. I nasze dzieci, też.

Włodzimierz Zwierzyna


<<  <  116/144  >  >>

  ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 21:13:57 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"