sobota: 03.06.2023 imieniny: Anatola, Leszka, Tamary   
eKartki:
ostatnio dodana
najpopularniejsza

Zasłyszane:
„Jahwe musi zostać człowiekiem, albowiem człowiekowi wyrządził niesprawiedliwość”.
K.G. Jung, Odpowiedź Hiobowi, ETHOS, Warszawa 1995, s.91.




O nas
Historia klubu
Było, nie minęło?
Ludzie
Kontakt
Aktualności
Nowości na stronie
Aerobik
Filmy
Galeria Pod śrubką
Koło modelarskie
SFOR
Szkółka szachowa
Teatr
Taniec
Wakacje ze śrubką
Warsztaty
Bajkowe Spotkania Teatralne
Festiwal Nauki i Sztuki
Cztery Pory Roku
Konkurs Modeli "śrubka"
Szachy w Galerii
Lasek
Konferencje Naukowe
Katowice Dzieciom
Ponad Granicami
Dzieci - dzieciom
Plener malarski
Inne
Twórcy
Biblioteka
Kawiarenka internetowa
Artykuły
Zaprosili nas
Kontr(a)wersje
Sporysz
Regionalia
Tam byliśmy
Prowincja
AKF NAKRĘTKA
Radio internetowe VIS
Kółko Cnót Wszelakich
Remont Klubu
eKartki









Po godzinach    Regionalia Regionalia
Józef Hulka
Świadek epoki

Józef HULKA


Urodził się 28 lutego 1926 r.w Łękawicy, jako jeden z czworga rodzeństwa Wojciecha i Katarzyny z d. Talik.
www.foto.etnofoto.net/thumbnails.php?album=21
2007-07-07 Klub śrubka

JOANNA STEFKO
Laureatka lierackiej nagrody Kościelskich

Jolanta Stefko


(ur. 1971)
polska poetka i powieściopisarka.
Zadebiutowała wydanym w 1998 tomikiem poetyckim pt. Po stronie niczyjej. Jej wiersze publikowane były również w rozmaitych czasopismach literacko-kulturalnych, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Dekadzie Literackiej", "Odrze", "NaGłosie" i "Kresach".
W 2001, z rekomendacji Stanisława Lema, otrzymała Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej. Za swój debiut prozatorski (powieść Możliwe sny, 2003) zdobyła w 2004 nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2006 została laureatką Nagrody Fundacji im. Kościelskich za całokształt twórczości (przy przyznawaniu nagrody jury nie brało pod uwagę wydanej we wrześniu 2006 powieści Diablak, gdyż nie zdążyło się z nią zapoznać).
Stefko z wykształcenia jest technikiem budowlanym, studiowała również polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związana z Krakowem, mieszka w Lipowej koło Żywca.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jolanta_Stefko

JOLANTA STEFKO LAURATKĄ NAGRODY KOŚCIELSKICH
Poetka i prozaiczka Jolanta Stefko odebrała w sobotę Nagrodę im. Kościelskich, przyznawaną młodym polskim literatom. Uroczystość odbyła się w Willi Decjusza w Krakowie.
Jury, w którego skład wchodzą m.in. Jacek Woźniakowski, Jan Błoński, Ewa Bieńkowska, Francois Rosset, Włodzimierz Bolecki i Jerzy Jarzębski, nagrodziło młodą poetkę za całokształt dotychczasowej twórczości.
Jak podkreślił prof Jerzy Jastrzębski, przedwoniczący Jury, laureatka „jest jedną z najbardziej obiecujących autorek wciąż jeszcze młodego pokolenia" (...) Jej pisarstwo jest bardzo swoiste, osobne, natychmiast rozpoznawalne wśród wielości głosów, jakimi przemawia współczesna polska literatura. Nie ma w nim modnej dziś problematyki społecznej, walki z korporacjami, wątków feministycznych. Pisarka zajmuje się przede wszystkim sobą, ale jak każda niebanalna osobowość twórcza, potrafi z siebie i swoich osobistych problemów uczynić fascynujący przedmiot dociekań i artystycznej eksploracji. Członkowie jury są więc przekonani, że zadziwi nas jeszcze wieloma świetnymi książkami i stanie się jedną z pierwszoplanowych postaci literackiej sceny w Polsce"
35-letnia Jolanta Stefko opublikowała tomiki „Po stronie niczyjej", „Ja nikogo nie lubię prócz siebie", „Dobrze, że jesteś" i powieść „Możliwe sny" („Diablak", który ukazała się w ostatnich tygodniach, nie był przez jury rozpatrywany).
Laureatka mieszka w Lipowej koło Żywca. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym", „Odrze", „Kresach" i piśmie „Na Głos". Jej poezja - zdaniem krytyków - nie należy do łatwych i przyjemnych, porusza trudne problemy egzystencjalne.
Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez działającą w Genewie fundację imienia Kościelskich. Promuje ona współczesną polską literaturę nagradzając co roku pisarzy przed czterdziestym rokiem życia. Obecnie wysokość nagrody wynosi 7,5 tys. franków szwajcarskich (ok. 18 tys. zł).
Do grona 120 laureatów Nagrody Kościelskich należą najwybitniejsi polscy prozaicy, poeci i krytycy literaccy. Są wśród nich: Sławomir Mrożek, Zbigniew Herbert, Zygmunt Kubiak, Gustaw Herling-Grudziński, Adam Zagajewski, Stefan Chwin, Paweł Huelle, Jerzy Pilch, Jacek Dehnal.
(wg PAP)  
www.wydawca.com.pl

2007-02-12 Klub śrubka

Bibułkarki - lata 70 te.
Przemijające zjawisko
Z jednej strony wszechogarniająca bieda XIX wiecznej Żywiecczyzny, z drugiej zaś poczucie piękna i baczna obserwacja piękna otaczającej przyrody skłoniły najzdolniejsze góralki (czasem i górali) do tworzenia bibułkokych cudeniek. Fotograficzny zapis portretów odchodzących w II połowie XX wieku w zapomnienie niewnykle sprawnych, ludowych artystek - bibułkarek.
2009-08-19 Klub śrubka

Telewizyjny Turniej Miast ŻYWIEC - ŁOWICZ
2 czerwiec 1986 r.

Telewizyjny Turniej Miast

ŻYWIEC - ŁOWICZ


2 czerwiec 1986 r.
W organizacji tego wielkigo planerowego przedsiewzięcia brali udział animatorzy kultury z Klubu "śrubka". Również w przygotowaniu kolejnej imprezy telewizyjnej: Spotkania Miast Turniejowych w Bełchatowie animatorzy z Klubu "śrubka" okazali się wręcz niezbędni we współpracy z ekipą telewizjną wbrew politycznym postanowieniom miejscowych władz. Po raz kolejny zwyciężył profesjonalizm i zaangażowanie młodzieży.
2009-08-17 Klub śrubka

  ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 21:13:57 Copyright ©2003-2006 Stowarzyszenie Kulturalne "prowincja"